Kuchyňský ostrůvekVhodné uspořádání kuchyňského prostoru je základem každé moderní kuchyně a rozhodně se mu vyplatí věnovat svůj čas. V Čechách je nejoblíbenější uspořádání kuchyňského nábytku ve tvaru písmene L. Zkušení architekti a designéři však čím dál častěji zařazují do svých návrhů kuchyňský ostrůvek. Proč? Jednoduše proto, že toto praktické a elegantní řešení nabízí řadu výhod.

Výhod kuchyní s ostrůvkem je mnoho

Kuchyňský ostrůvek dokáže skvěle oddělit prostor pro vaření od zbývající části obytné místnosti, a to bez ztráty vizuálního kontaktu. Naříkáte si nad nedostatkem úložného prostoru? Kuchyňský ostrůvek jej zvětší až dvojnásobně! Kuchyň bývá navíc středobodem celé domácnosti a tedy i prostorem, kde se setkávají lidé. Pokud využíváme kuchyňský ostrůvek jako pracovní nebo odkládací plochu, pak může skvěle zastoupit i funkci barového pultu. Rázem jsme tak získali místo, které si ihned oblíbí všechny naše návštěvy.

Kuchyňský ostrůvek ano, ale...

Zejména v prostornější kuchyni se využití kuchyňského ostrůvku vyloženě nabízí. Naopak malá kuchyň takovéto řešení neumožnuje. Dostatek místa totiž hraje velmi důležitou roli. Jako minimální prostor mezi kuchyňskou linkou a ostrůvkem se doporučuje 90cm, ale zkuste si otevřít dvířka úložného prostoru na obou stranách a vznikne vám v kuchyni doslova překážková dráha. Naši designéři proto doporučují pro kuchyňský ostrůvek distanci alespoň 110cm, lépe však komfortních 120cm.

Jak nejlépe využít kuchyňský ostrůvek?

Dalším důležitým bodem k zamyšlení je praktické využití ostrůvku. Jako pracovní a odkládací plocha funguje znamenitě, a pokud máme při vaření pomocníka, větší pracovní prostor vždy oceníme. Chcete do kuchyňského ostrůvku instalovat varnou desku či dřez pro mytí nádobí? Žádný problém. Počítejte však s větším prostorem pro nezbytné pracovní místo a také instalace bývá náročnější. V místě je totiž třeba zajistit přívody vody a elektřiny, a ty se zpravidla vedou podlahou. Musíme proto počítat i s většími finančními nároky.


Pokud stále váháte a přemýšlíte, jak co nejlépe uspořádat vaši kuchyň, nechte se inspirovat ve fotogalerii kuchyňských ostrůvků, které instalujeme do kuchyní Nobilia. Potřebujete radu od zkušeného designéra? Pak nás neváhejte kontaktovat nebo přímo navštívit v našem pražském showroomu. Nezávazně a zdarma pro vás připravíme návrh vaší nové kuchyně. Těšíme se na vaši návštěvu.